Ajax – Tottenham 2-3. Nebunie la Amsterdam. Moura a marcat în ultima secundă. Tottenham – Liverpool e marea finală

Liverpool – Tottenham va fi finala 100% englezească a acestui sezon de UEFA Champions League. Conduşi cu 3-0 după prima manșă, englezii s-au calificat în prima finală din istoria clubului datorită triplei reuşite de Lucas Moura.

Tottenham a urmat exemplul lui Liverpool şi s-a calificat dramatic în finala UEFA Champions League. În minutul cinci al prelungirilor, Lucas Moura a marcat golul care o duce Tottenham în prima finala din istoria clubului.

Într-o atmosferă superbă pe Johan Cruijff Arena, Ajax a marcat prin De Ligt în minutul 5 al partidei cu Tottenham. Englezii au replicat repede – Son a nimerit bara două minute mai târziu, apoi şi-a mai trecut în cont o ocazie, relatează digisport.ro.

Tot lăncierii au marcat. Ziyech a stabilit scorul de la pauză, 2-0. De 15 minute a avut nevoie Tottenham în repriza a doua pentru a reveni în calculele calificării în finală. După o ocazie mare a lui Dele Ali, Lucas Moura a marcat de 2 ori în patru minute.

Ziyech a tras în bară cu zece minute înainte de final. Vertonghen a nimerit şi el transversala, apoi Son a ratat şi el.

În ultimul minut al prelungirilor Moura şi-a trecut în cont hattrickul şi finala UEFA Champions League va fi Liverpool – Tottenham.