Argint și bronz pentru Moldova la Campionatul Internațional de Karate Romanian Open

Sportivii moldoveni au obținut o medalie de argint și patru de bronz la Campionatul Internațional de Karate Romanian Open, care s-a desfășurat la 4 octombrie curent, în or. Timișoara. România.

Competiția a reunit 200 de participanți, cadeți, juniori și seniori, reprezentanți ai 28 organizații sportive din România, Serbia, Bosnia-Herțegovina și Moldova.

Echipa națională de Karate-Do din Republica Moldova (WKF) a fost reprezentată de 8 sportivi, 2 arbitri, un antrenor și Președintele FNK RM.

kar5(1)
În afara categoriilor individuale, sportivii moldoveni au participat  la Kumite echipe seniori.  Cel mai însemnat rezultat al karatiștilor moldoveni a fost medalia de argint cucerită de Sarî Gavril, cel mai bun sportiv moldovean 2013-2014 la categoria de junior, care a disputat 3 lupte, câștigând primele două cu un scor final de 6-0 și respectiv 7-0. Titlul de campion însă i-a revenit adversarului român.

kar(1)
Pentru seniori, acest turneu a constituit o etapă de pregătire pentru Campionatul Mondial   Karate WKF care se va desfăşura în or. Bremen, Germania, în perioada 4 – 9 noiembrie curent, în cadrul căruia Republica Moldova va fi reprezentată de către 3 sportivi.