Un moldovean – campion mondial la Judo

Judokanul Mihail Latîșev a devenit în premieră campion mondial la Judo. Sportivul și-a adjudecat medalia de aur la Campionatul Mondial de Judo (Tineret) 2022, care s-a desfășurat în orașul Guayaquil din Ecuador, informează OFICIAL.

Sportivul de 19 ani a obținut 5 victorii în categoria de greutate 81 kg, luptând cu Marcel Demeter (Ungaria), Sunatullo Loigov (Tadjikistan), Bright Maddaloni (Italia), Aurelia Bonferro (Elveția) și Aranud Aregba (Franța).

Republica Moldova a fost reprezentată la Campionatul Mondial de Judo (Tineret) 2022 de membrii Lotului Național de Judo (Tineret): Mihail Latîșev, Radu Izvoreanu, Andrian Veste, Oxana Diacenco fiind asistați de Antrenorul Emerit al Republicii Moldova la Judo Victor Gorobeț. În cadrul competiției Radu Izvoreanu (66 kg) a ocupat locul 5, iar Andrian Veste a învins prima luptă cu sportivul din Kazakhstan, dar a cedat sportivului din Italia.