Victorie pentru R. Moldova! Biatlonista Alina Stremous a cucerit argintul la Campionatul European

Biatlonista Alina Stremous a cucerit medalia de argint la Campionatul European din Germania la cursa individuală 15 km cu rezultatul 44:35, transmite OFICIAL, cu referire la Olympic.md.

Ea a fost întrecută cu 12 secunde de rusoaica Evghenia Burtasova. Podiumul a fost completat de o altă reprezentantă a Rusiei, Natalia Gherbulova.

Alina Stremous va debuta la Jocurile Olimpice de la Beijing pe 5 februarie în cursa de Mixed Relay.

În această zi vor concura și ceilalți 3 biatloniști ai Republicii Moldova: Mihail Usov, Maxim Makarov și Alla Gylenko.