Seară magică pe Anfield. Rezerva Wijnaldum cu o dublă istorică împotriva Barcelonei

Liverpool a întors de la 0-3 în tur cu FC Barcelona şi s-a calificat în a doua finală consecutivă în UEFA Champions League. A fost 4-0 pentru echipa lui Jurgen Klopp, în ciuda absenţelor lui Mohamed Salah şi Roberto Firmino.

În absenţa celor doi marcatori obişnuiţi, Origi a fost cel care a deschis scorul, după doar şapte minute. Allison a făcut un meci mare şi i-a salvat pe englezi la şuturile lui Messi şi Coutinho, apoi a fost providenţial şi în faţa lui Jordi Alba, în prelungirile primei reprize.

La pauză, Klopp a făcut probabil cea mai inspirată schimbare a carierei. L-a introdus pe teren Wijnaldum, iar olandezul a intrat în istorie. A dat două goluri în doar trei minute şi a egalat scorul la general.

Ceea ce părea de domeniul fantasticului la începutul meciului s-a întâmplat în minutul 79. Alexander Arnold şi Origi i-au hipnotizat pe catalani la o fază antologică, iar belgianul a realizat dubla, elatează digisport.ro.

Gazdele au rezistat fără mari probleme în finalul partidei şi vor juca a doua finală consecutivă de Cupa/Liga Campionilor din istoria clubului.