Victorie pentru naţionala Moldovei de fotbal pe plajă

Naţionala Moldovei de fotbal pe plajă a obţinut o victorie dramatică, scor 5-4, după prelungiri, în meciul cu Grecia de la Campionatul European (Euro Beach Soccer League 2018), Divizia B, care a fost găzduit la Moscova.

Tricolorii au fost conduşi pe tabelă la începutul reprizei a treia, cu 4-2, dar au reuşit să restabileacă egalitatea până la finalul timpului regulamentar.

Grigore Cojocari a marcat golul decisiv în minutul 38 şi a adus o victorie importantă pentru echipa noastră.

Rezultatele meciurilor:

20 iulie: Lituania – Grecia 3-6, Moldova – Kazahstan 6-7
21 iulie: Moldova – Lituania 4-1, Grecia – Kazahstan 0-4
22 iulie: Kazahstan – Lituania 7-5, Grecia – Moldova 4-5 prelungiri

Clasament: 1. Kazahstan – 9 puncte, 2. Moldova – 5 puncte, 3. Grecia – 3 puncte, 4. Lituania – 0 puncte.

Cu 5 puncte la activ, Moldova s-a clasat pe locul 2 în această grupă şi păstrează şanse mari de a accede în turneul final pentru calificarea în Divizia A.

Situaţia va deveni clară după disputarea ultimelor meciuri preliminare din Divizia B, programate între 24 şi 26 august în Warnemünde, Germania.