Performanță remarcabilă pentru echipa feminină de tenis a Republicii Moldova

Performanță remarcabilă pentru echipa feminină de tenis a Republicii Moldova

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a înregistrat cea mai importantă performanță din ultimii ani, revenind în Grupa a II-a a zonei Europa/Africa din cadrul Billie Jean King Cup, după o pauză de 25 de ani.

Echipa noastră, formată din Arina Gamrețcaia, Abigail Rencheli, Daniela Ciobanu și Lia Belibova, s-a calificat în eșalonul secund al competiției după victoria obținută în partida de promovare cu Malta, scor 2-0.

Calificarea a fost asigurată de succesele în probele de simplu ale Arinei Gamrețcaia și Abigail Rencheli, astfel că partida de dublu nu a mai fost necesară.

Până la meciul de promovare, reprezentativa Republicii Moldova a câștigat Grupa B, din care au mai făcut parte echipele Islandei și Kosovo.

Ultima participare a echipei feminine a Republicii Moldova în Grupa a II-a a zonei Europa/Africa a fost în anul 2001. Deplasarea echipei la turneul de calificare, găzduit de San Marino, a fost posibilă datorită sprijinului financiar oferit de Ministerul Educației și Cercetării.

Share