Peste 174 de mii de persoane au beneficiat în mai de medicamente și dispozitive medicale compensate
Peste 174 de mii de persoane au beneficiat, în luna mai, de medicamente și dispozitive medicale compensate, prescrise prin intermediul Sistemului informațional eRețeta.
În acest scop, Compania Națională de Asigurări în Medicină a transferat farmaciilor contractate circa 114 milioane de lei pentru produsele compensate eliberate în luna mai. Această sumă este cu peste 3 milioane de lei mai mare comparativ cu aceeași perioadă a anului precedent.
Pentru medicamentele compensate au fost achitate peste 107 milioane de lei, iar costul mediu al medicamentelor și dispozitivelor medicale compensate per beneficiar a constituit 618 lei.
Cei mai mulți bani au fost direcționați pentru tratamentul bolilor aparatului circulator – peste 52 de milioane de lei pentru aproximativ 126 mii de pacienți. De asemenea, sume semnificative au fost alocate pentru preparate destinate bolilor endocrine, de nutriție și metabolism, în valoare totală de circa 37 de milioane de lei, de care au beneficiat peste 74 de mii de persoane.
Cel mai costisitor tratament cu medicamente compensate a fost înregistrat, în perioada menționată, pentru tratamentul epidermolizei buloase, cu un cost mediu per pacient de peste 1 255 de lei.
De dispozitive medicale compensate au beneficiat peste 18 mii de persoane, suma alocată pentru aceste produse fiind de peste 6,7 milioane de lei.
Rețeta electronică poate fi prescrisă de orice medic, inclusiv de cei din cadrul unităților de primiri urgențe, precum și de medicii care prestează servicii de îngrijiri comunitare sau îngrijiri paliative la domiciliu. Medicamentele și dispozitivele medicale compensate pot fi ridicate din farmacii doar în baza prezentării buletinului de identitate, fără a fi necesară rețeta pe suport de hârtie. Totodată, rețeta electronică poate fi valorificată în una sau mai multe vizite la farmacie, în funcție de necesitățile beneficiarului.










