Premierul: Acum 36 de ani, Republica Moldova a făcut un pas decisiv spre independență prin adoptarea Declarației de Suveranitate
Prim-ministrul Alexandru Munteanu, de Ziua Suveranității, a declarat că, „acum 36 de ani, Republica Moldova a făcut un pas decisiv spre independență prin adoptarea Declarației de Suveranitate. A fost momentul în care am afirmat că viitorul țării trebuie decis aici, de cetățenii ei”.
„Și astăzi, suveranitatea înseamnă același lucru: dreptul nostru de a ne alege singuri drumul, de a construi instituții puternice, de a respecta legea și de a contribui, fiecare, la dezvoltarea Republicii Moldova.
Drumul european este expresia acestei alegeri suverane și a dorinței noastre de a construi o țară mai puternică, mai sigură și mai prosperă”, a spus premierul.












