Ion Ceban a mulțumit deputaților care au susținut inițiativa MAN de a desfășura un referendum privind reforma APL
Ion Ceban, liderul Mișcării Alternativa Națională (MAN), a mulțumit tuturor deputaților din Parlament care s-au alăturat și au semnat pentru înregistrarea proiectului de hotărâre privind desfășurarea, la 27 septembrie 2026, a unui referendum republican consultativ pe tema reformei administrației publice locale, promovată de PAS.
Politicianul a spus că toate fracțiunile au semnat, cu excepția PAS.
Deputații Partidului Mișcarea Alternativă Națională au depus semnăturile pentru a fie înregistrat proiectul de hotărâre.
„Dacă proiectul nu va fi inclus sau va fi respins de guvernarea PAS în Parlament, MAN va iniția colectarea de semnături ale cetățenilor.
Reforma de o asemenea amploare nu poate fi decisă exclusiv în birouri și nici impusă de sus în jos, ci trebuie să pornească de la cetățeni și de la comunitățile locale.
Potrivit proiectului, cetățenii ar urma să răspundă la două întrebări:
Sunteți pentru ca lichidarea sau comasarea primăriilor să fie posibilă doar după consultarea și aprobarea cetățenilor din localitățile vizate?
Susțineți ca proiectul final al reformei administrației publice locale să fie supus unui referendum republican înainte de adoptarea legii?
Share












