Alexandr Stoianoglo: Până pe 7 iulie încă avem șansa să ieșim singuri din criză….
Deputatul Alexandr Stoianoglo a declarat că „după decizia Curții Constituționale va veni momentul decisiv. Până pe 7 iulie încă avem șansa să ieșim singuri din această criză: să convocăm Adunarea Populară a Găgăuziei (APG), să constituim Comisia Electorală Centrală și să pornim procedura alegerilor”, informează OFICIAL.
Potrivit spuselor sale, acest lucru ar permite amânarea examinării sesizării la Curtea Constituțională. Atât recomandările Comisiei de la Veneția, cât și principiile fundamentale ale dreptului electoral exclud ca o instanță să se substituie autorității electorale.
„Este testul care va arăta dacă suntem capabili să organizăm singuri alegeri democratice. Dacă vom reuși, vom demonstra că putem depăși această criză prin propriile instituții. Dacă nu, Curtea Constituțională va stabili ce urmează. În acest caz, alegerile vor fi organizate și desfășurate de Comisia Electorală Centrală a Republicii Moldova”, a menționat el.
Alexandr Stoianoglo a mai spus că „apelurile la boicot nu vor schimba nimic. Neparticiparea la vot nu anulează legea”.
„Autonomia va fi păstrată. Bașcanul și Adunarea Populară vor rămâne instituții obligatorii ale Găgăuziei. Însă, dacă alegerile nu vor putea fi organizate, pe perioada de tranziție aceste funcții vor fi ocupate prin numire”, a conchis deputatul.













