Real Madrid – Liverpool 3-1. Gafele lui Karius au decis finala Ligii Campionilor

Real Madrid e pentru a 13-a oară regina Europei – „galacticii” au câştigat a treia Ligă a Campionilor consecutivă cu ajutorul portarului de la Liverpool, Loris Karius.

După 0-0 la pauză, Karius i-a făcut cadou o minge lui Benzema la primul gol al meciului. Liverpool a revenit aproape imediat – Mane a finalizat în urma unui corner. A urmat momentul de inspiraţie al lui Zidane, care l-a trimis în teren pe Gareth Bale. Galezul a avut nevoie de doar două minute pentru a marca cel mai frumos gol al finalei.

Pe final, Karius a gafat iar şi Bale a devenit prima rezervă care înscrie două goluri într-o finală de UEFA Champions League.
Real Madrid – Liverpool s-a încheiat 3-1, iar madrilenii păstrează pentru al treilea sezon la rând trofeul.