Președintele Comitetului Paralimpic al R. Moldova – campion european paralimpic la Judo pentru nevăzători

Oleg Crețul, președintele Comitetului Paralimpic al Republicii Moldova a devenit campion european paralimpic la Judo pentru nevăzători. Sportivul a cucerit medalia de aur la categoria de greutate de 90 kg, învingându-l în marea finală pe Bicer Gokhan, reprezentant al Turciei, informează OFICIAL.

Pe locul al treilea de pe podium a urcat Ion Basoc care a obținut medalia de bronz la categoria de greutate de 100 kg. Sportivii Ina Cernei și Vadim Crețul s-au clasat pe locul cinci.

Campionatul European de Judo IBSA pentru nevăzători s-a desfășurat în orașul Cagliari, Italia, în perioada 30.08-05.09.2022.

Republica Moldova a fost reprezentată la această competiție internațională de membrii Lotului Național de para-judo: Oleg Crețul, Ion Basoc, Inga Cernei, Vadim Crețu, Ion Tărîță, Oleg Nemțan și Ion Cernei, ei fiind asistați de antrenorii Vitalii Gligor, Denis Țurcan, Ivanov Serghei.