Portarul Koșelev – singurul jucător care a jucat în meciurile din grupa H „din primul până în ultimul minut”

Naționala Moldovei a încheiat aseară, (Moldova-Islanda 1:2) cea de-a șaptea participare în preliminariile unui Campionatului European, informează OFICIAL.

În actuala campanie de calificare, Echipa Noastră a evoluat în grupa H, alături de campioana mondială, Franța, Turcia, Islanda, Albania și Andorra.

Tricolorii au disputat 10 meciuri în care au obținut o singură victorie (1-0 cu Andorra. Gol: Igor Armaș).

În aceste partide, selecționata Moldovei a fost condusă de pe bancă de 3 antrenori: Alexandru Spiridon (etapele 1-4), Semen Altman (5-8) și Engin Firat (9-10).

Portarul Alexei Koșelev este singurul jucător care a jucat în toate meciurile din grupă, din primul până în ultimul minut (900 minute).

Vladimir Ambros, Igor Armaș, Vadim Rață și Nicolae Milinceanu sunt autorii celor patru goluri ale Moldovei în aceste preliminarii.