Cupa Diasporei la mini-fotbal, organizată în cadrul Zilelor Diasporei 2018

Cupa diasporei la Minifotbal a fost organizată sâmbătă, 18 august, în contextul marcării Zilelor Diasporei. La cea de-a doua ediție a competiției sportive au participat echipele formate din reprezentanți ai Guvernului, ai Diasporei Republicii Moldova, ai Asociației Presei Sportive, echipa Geotermal din Chișinău și echipa ATRAG Iași.

Astfel, echipa de fotbal Geotermal Moldova a fost desemnată deţinătoarea Cupei diasporei 2018, ocupând locul I. Pe locul doi s-a clasat echipa Guvernului Republicii Moldova. Locul III l-a ocupat echipa Asociației Presei Sportive, iar locul IV – echipa Diasporei.

Meciul amical a fost organizat de către Biroul relații cu diaspora din cadrul Cancelariei de Stat în parteneriat cu Organizația Internațională pentru Migrație, Misiunea în Moldova, în scopul consolidării relațiilor dintre diasporă şi autorități.

Amintim că, în perioada 17-18 august curent, sub patronajul Guvernului sunt organizate Zilele Diasporei în Republica Moldova.