Bronz pentru Republica Moldova la Campionatul European de lupte feminine, sub vârsta de 23 de ani

Luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte feminine, rezervat sportivelor sub vârsta de 23 de ani, care are loc la Baku, Azerbaidjan.

Sportiva a învins-o în finala mică a categoriei de greutate de până la 55 kg pe turcoaica Tuba Demir, cu scorul de 8-4.

Până a completa podiumul de premiere, ea le-a mai învins pe azera Gultakin Shirinova și unguroaica Roza Szenttamasi.

Lotul național de lupte feminine și-a mai asigurat cel puțin încă o medalie la europenele de la Baku. Irina Rîngaci va disputa finala categoriei de greutate de până la 65 kg împotriva Ekaterinei Koshkina.

Republica Moldova a cucerit până acum trei medalii la lupte greco-romane și una la lupte feminine la Campionatul European U-23 de la Baku.