Moldova a obținut 9 medalii la Campionatul European de haltere

Campionatul European de haltere seniori, organizat în perioada 9-29 aprilie curent, se desfăşoară în or. Tbilisi, Georgia.

Echipa naţională, susţinută de Ministerul Tineretului şi Sportului, este reprezentată de 17 sportivi şi antrenori, în frunte cu Preşedintele Federaţiei de haltere Tudor Casapu.

După ce în prima zi de competiţie Oleg Sîrghi (cat.56 kg) a cucerit două medalii de aur,devenind pentru a treia oară campion european absolut, Moldova a înscris noi rezultate.

Iurie Bulat (cat. 85 kg) a cucerit medalia de aur la proba smuls, reuşind să ridice 172 de kilograme.

Alte trei medalii au fost obţinute de Alexandru Dudoglu (cat.85 kg). Halterofilul moldovean a cucerit câte o medalie de bronz la probele smuls şi aruncat, iar la total, cu 362 de puncte ridicate, s-a clasat pe locul doi, devenind vicecampion european.

În ultima zi de concurs, Andrian Zbîrnea (cat.105 kg) a cucerit bronzul, cu 222 de kilograme ridicate, dar şi argintul la general, devenind vicecampion european.

Anatol Cîrîcu (cat. 94 kg) a obţinut medalia de bronz la proba aruncat, reuşind să ridice din prima încercare 210 kilograme.