Medalii pentru sportivii moldoveni la Campionatul European de Taekwando

În perioada 13 – 15 februarie curent, în or. Antalya, Turcia  a avut loc Turneul Internaţional Turkish Open WTF, la care au participat circa 300 de sportivi din Europa.

Lotul naţional, susţinut integral  de către Ministerul Tineretului şi Sportului, a fost reprezentat de sportivii Vladislav Arventii, Andrei Rotaru, Vadim Dimitrov, Stepan Dimitrov şi antrenorul Vladislav Mazur.

Sportivii moldoveni au cucerit trei medalii în cadrul Campionatului European rezervat Cluburilor de Taekwondo WTF, una  de argint şi două de bronz, obţinute de către Vadim Dimitrov (cat. 54 kg), Andrei Rotaru (cat.63 kg) şi, respectiv, Vladislav Arventii (cat. 74 kg).

Alte două medalii au fost obţinute în cadrul Turneului Internaţional Turkish Open WTF de către Vadim Dimitrov şi Andrei Rotaru.

Vadim Dimitrov a câştigat argintul după ce i-a învins în prima etapă pe turcul Yusuf  Yilmaz, în şaisprezecimi pe olandezul Machario Patti, în sferturi de finală pe turcul Mehmet Dolas, în semifinală pe germanul Sergej Kolb, cedând lupta în finală în faţa azerului Mikayil Aliyev.

Andrei Rotaru a cucerit medalia de bronz, învingându-i în prima etapă pe turcul Ilker Dere, în etapa a doua pe olandezul Houcine Zaouia, în sferturi de finală pe turculUmut Bildik şi pierzând semifinala în faţa cipriotului Ioannis Pilavakis.