Cinci medalii cucerite de sportivii moldoveni la Turneul Internațional de lupte

Cinci medalii, dintre care una de aur și patru de bronz, au cucerit sportivii moldoveni la Turneul Internațional de lupte, desfășurat pe durata a două zile la Palatul Sporturilor din orașul Kiev. Luptătorul de stil clasic Islamov Donior a cucerit medalia de aur la categoria 59 de kilograme.

Discipolul antrenorului emerit al Republicii Moldova Mihai Cucul a repurtat patru victorii, inclusiv în partida semifinală, susținută în compania colegului său din echipa națională Victor Ciobanu.

În meciul final Donior Islamov s-a impus la puncte în fața luptătorului ucrainean Evghenii Miagkyi, scor 8-2. La aceeași categorie de greutate pe locul trei s-a clasat Victor Ciobanu.

În ultima zi a turneului de lupte greco-romane Igor Beșleaga a obținut bronzul la categoria 75 kilograme.

Celelalte două medalii de bronz le-au cucerit luptătorii de stil liber Andrei Perpeliță, categoria 65 kilograme, și Nicolae Ceban, categoria 97 de kilograme.

besleaga bronz_ceban invinge_perpelita podium victorie_ciobanu_victor victorie_islamov