Simona Halep îşi egalează cel mai bun rezultat al carierei la AO. Calificare fără emoţii în sferturile de finală

Orice dubiu legat de starea fizică a Simonei Halep, după meciul-maracton cu Lauren Davis, a dispărut. Liderul mondial a arătat ca un adevărat lider mondial şi s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală aleAustralian Open, egalându-şi cel mai bun rezultat al carierei la Melbourne, scrie digisport.ro.

Românca a petrecut doar o oră şi 20 de minute pe teren în meciul cu Naomi Osaka, pe care a învins-o clar, scor 6-3, 6-2. Japoneza i-a pus probleme Simonei doar în startul întâlnirii, apoi a asistat neputincioasă la demonstraţia de forţă a adversarei sale.

Echilibrul primului set, şi al meciului, s-a rupt la 3-3. După ce anterior a anulat cinci mingi de break ale adversarei, Halep a câştigat contra serviciului şi nu a mai pierdut vreun game până la finalul setului.

Simona a încheiat meciul cu un retur splendid şi s-a impus cu 6-3, 6-2 pentru al zecelea sfert de finală al carierei la un turneu de Grand Slam. Trei dintre ele au fost la Australian Open, în 2014, 2015 şi în 2018.

În sferturile de finală, Simona Halep va avea o adversară din Cehia – învingătoarea meciului dintre Karolina Pliskova şi Barbora Strycova.

sursa: digisport.ro