România – Croația 4-1. Victorie fantastică a naționalei de tineret

Naţionala de tineret a României a avut un debut exploziv la EURO 2019. Puşcaş a fost aproape de gol după două minute de joc, apoi a obţinut un penalty confirmat după ce arbitrul a revăzut imaginea henţului din careul croat.

Atacantul lui Palermo a transformat cu siguranţă pentru 1-0. Tot Puşcaş a fost la originea golului al doilea al tricolorilor. Ianis Hagi nu a ratat ţinta după ce croaţii salvaseră de pe linia porţii. Vlasic a temperat repede entuziasmul echipei lui Rădoi, după ce a redus din diferenţă cu un şut din marginea careului, relatează digisport.ro.

Prima repriză s-a încheiat cu ocazia mare a lui Dennis Man, iar România a intrat la vestiare cu avantaj limită. După pauză, Ianis Hagi a zguduit bara transversală din lovitură liberă. Băluţă a dus scorul la 3-1 în urma unei acţiuni personale finalizate cu un şut imparabil la colţul scurt.

Ionuţ Radu a fost pus la încercare cu trei minute înainte de final, însă portarul român a avut răspunsul perfect la lovitura liberă a lui Muric.

România – Croaţia s-a terminat 4-1: Adrian Petre a închis tabela cu un gol validat după un nou apel la VAR al brigăzii de arbitri din Scoţia.

Pentru tricolori urmează meciul cu Anglia, de vineri, ora 19:30, de la Cesena.