Real Madrid – Ajax 1-4. Deținătoarea titlului, eliminată în optimi!

Real Madrid a părăsit sezonul 2018-2019 din UEFA Champions League încă din faza optimilor, după o înfrângere umilitoare. Deşi câştigase cu 2-1 la Amsterdam, campioana Europei din ultimele trei sezoane s-a făcut de râs pe Bernabeu şi a pierdut cu 1-4 în faţa lui Ajax.

Real Madrid a fost umilită de Ajax în returul optimilor UEFA Champions League. Prima ocazie le-a aparţinut oamenilor lui Solari. Varane a lovit bara. La faza următoare, Ajax a deschis scorul prin Ziyech. Realul a mai primit o lovitură. Tadic le-a amintit spectatorilor de pe Bernabeu de driblingurile lui Zidane şi i-a pasat decisiv lui Neres.

A fost prima dată în istoria UEFA Champions League când Realul a încasat două goluri acasă în mai puţin de 20 de minute. Coşmarul a continuat pentru galactici. Accidentaţi, Lucas Vasquez şi Vinicius Junior au părăsit terenul în lacrimi. Chiar şi în aceste condiţii, gazdele puteau reintra în joc înaintea pauzei, însă Bale a ţintit bara, relatează digisport.ro.

În partea secundă, lăncierii s-au distanţat la 3-0. Tadic l-a lăsat spectactor pe Courtois. Golul a fost validat după minute bune în care arbitrul a aşteptat confirmarea VAR că mingea nu a ieşit în aut de margine.

Asensio a readus speranţele galacticilor, care mai aveau nevoie de încă două goluri pentru a merge mai departe. Spectacolul oferit de Ajax s-a încheiat cu reuşita fabuloasă a lui Schone. Pe final, galacticii s-au făcut de râs în faţa porţii, prin Benzema si Bale, iar Real – Ajax s-a terminat 1-4 şi olandezii merg în sferturile UEFA Champions League.