Noapte albă la Paris! Fanii lui PSG au ieșit în stradă după victoria istorică

Francezii s-au calificat în ultimul act al UEFA Champions League, iar fanii au ieșit în stradă pentru a celebra succesul. Victoria de ieri seară a însemnat prima calificare a PSG-ului într-o finală de Champions League.

Clubul din „Orașul Luminilor” nu a mai ajuns niciodată atât de sus în cea mai prestigioasă competiție intercluburi.

Prima semifinală a acestei ediții din Champions League a început cu PSG în atac. Neymar a avut prima mare ocazie a meciului, dar a trimis în bară. PSG a continuat să domine jocul și în minutul 13 a deschis scorul, prin Marquinhos, care a reluat în poartă o centrare trimisă perfect de Angel Di Maria.

La jumătatea primei reprize, gruparea germană a avut prima mare ocazie. Laimer a avut o incursiune excelentă în flancul drept, l-a găsit pe Poulsen în centrul careului, dar execuția vârfului danez a trecut alături. După mai multe minute în care Leipzig a reușit să preseze la poarta adversă, PSG a revenit la conducerea partidei și, după un alt șut în bară trimis de Neymar, Angel Di Maria a reușit să marcheze pentru 2-0, stabilind și scorul pauzei, relatează Digisport.ro.

Leipzig a început mai bine repriza a doua, controlând primele opt minute, dar nu a reușit să amenințe cu adevărat poarta lui Sergio Rico. Chiar dacă germanii au controlat startul părții secunde, tot PSG a fost echipa care a punctat pe tabelă. Juan Bernat a profitat de o serie de desincronizări a apării adverse și a dus scorul la 3-0.

Chiar dacă avantajul de pe tabelă era liniștitor, PSG a continuat să pună presiune la poarta adversă, dar Peter Gulacsi a fost la post la șuturile trimise de Kylian Mbappe și Leandro Paredes. Ultimul sfert de oră le-a aparținut celor de la Leipzig, dar fără efect pe tabela de marcaj. Astfel, PSG a învins cu 3-0 și s-a calificat în finala Champions League, unde va întâlni câștigătoarea meciului Bayern Munchen – Lyon.