Manchester United – Barcelona 0-1. Catalanii, cu un pas în semifinale

Barcelona a luat prima opţiune pentru calificarea în semifinalele UEFA Champions League, după victoria pe terenul lui Manchester United. Returul e marţea viitoare.

La prima întâlnire oficială de la finala UEFA Champions League, din 2011, Barcelona a trecut la conducere pe Old Trafford după 12 minute. Lovitura lui Suarez a fost deviată în propria poartă de Luke Shaw, gol validat peste decizia asistentului, care arătase ofsaid la uruguayan.

Apoi, Messi a fost la un pas să fie făcut knockout de Chris Smalling.

Până la pauză, De Gea l-a blocat pe Coutinho, în timp ce Diogo Dalot a ratat o ocazie şi mai mare la poarta Barcelonei, relatează digisport.ro.

În a doua repriză, Luis Suarez şi Messi putea mări diferenţa, iar Barcelona a plecat de la Manchester cu o victorie la limită, 1-0, după un meci în care United nu a trimis niciun şut pe poartă.