La Liga sau „Liga lui Messi”. Jucătorul Barcelonei are cifre de excepție în acest sezon

Echipa lui Ernesto Valverde s-a impus pe terenul andaluzilor la capătul unui meci în care Messi a strălucit, în special în repriza secundă. Argentinianul și-a trecut în cont două goluri și o pasă decisivă și continuă astfel un sezon în care are cifre excelent.

Cu cele două goluri marcate în poarta lui Betis, Messi a ajuns la 19 reușite în acest sezon și e primul în clasamentul golgheterilor din Spania. Argentinianul este urmat de colegul său din ofensiva Barcelonei, Luis Suarez, cu 14 reușite.

Decarul catalanilor a reușit și o pasă decisivă și a ajuns astfel la 9 asisst-uri, urcând pe primul loc și la acest capitol, la egalitate cu Pione Sisto, de la Celta Vigo. Messi este primul și la capitolul driblinguri reușite cu o medie de 5,8 pe meci.

Messi reușit nu mai puțin de 12 driblinguri, un record pentru ultimele trei sezoane din La Liga. Mai mult, în statisticile celor de la Whoscored, sud-americanul are cea mai mare medie de note (8,9) și a fost declarat de cele mai multe ori „Omul meciului” (15)

Pentru catalani urmează returul cu Espanyol, din sferturile Cupei, care porneşte de la 0-1.

sursa: digisport.ro