Juventus – Barcelona 0-2. Campioana Italiei, un nou pas greșit fără Cristiano Ronaldo

Barcelona s-a impus, 2-0, fără mari emoții, mai clar decât o arată scorul, în fața lui Juventus, în etapa a doua a fazei grupelor Ligii Campionilor.

Campioana Spaniei a deschis rapid scorul, în minutul 14, când șutul lui Ousmane Dembele a fost deviat și a intrat în poarta gazdelor. Juventus a reușit să restabilească egalitatea câteva zeci de secunde mai târziu, prin Alvaro Morata, gol anulat pentru ofsaid. În minutul 30, același atacant spaniol a mai înscris o dată, din nou, însă, dintr-o poziție neregulamentară.

În startul părții secunde, Barcelona a fost echipa care a deținut inițiativa, dar Juventus a fost echipa care a marcat. Totuși, Alvaro Morata, pentru a treia oară în acest joc, a fost semnalizat în ofsaid și reușita a fost anulată.

După golul anulat al lui Morata, Barcelona a continuat să domine, dar fără să-și creeze mari șanse de gol. În minutul 85, Juventus a rămas în 10 oameni, după eliminarea lui Merih Demiral, iar în prelungiri catalanii au reușit să mai puncteze o dată, prin Lionel Messi, care a închis tabela, din penalty, relatează Digisport.ro.

După înfrângerea cu Barcelona, Juventus, care nu s-a putut baza nici în acest meci pe Cristiano Ronaldo, depistat cu COVID-19, a ajuns la al doilea rezultat negativ consecutiv, după remiza cu Verona din campionat.

În grupa G din Champions League, Juventus este pe locul doi, cu trei puncte, trei în spatele liderului neînvins Barcelona. Pe ultimele două poziții se află Dinamo Kiev și Ferencvaros, cu câte un punct.