Tătărușanu i-a cucerit definitiv pe francezi: „Super paradă în fața lui Mbappe”

Nantes a pierdut la limită în fața celor de la PSG, scor 0-1, dar fotbalistul român, Ciprian Tătărușanu i-a impresionat din nou pe francezi, chiar dacă fostul stelist a fost învins de Di Maria, în prima repriză.

„Tătărușanu a făcut un meci extraordinar împotriva gigantului PSG. Sezonul portarului român este cu adevărat unul de excepție”, este opinia jurnalistului francez Guillermo Bullon.

Francezii au fost impresionați mai ales de faptul că Tătărușanu i-a refuzat golul lui Mbappe, pe finalul partidei. „A avut o super paradă”.

În minutul 85, Mbappe a tras bine din careu, dar portarul naționalei României a avut un reflex excelent și a trimis în corner, păstrând suspansul până la final.

În prelungiri, Tătărușanu a fost salvat de bară, la șutul lui Rabiot, iar Nantes a terminat onorabil cel mai greu meci de pe teren propriu din Ligue 1. În tur, PSG se impusese clar pe teren propriu, scor 4-1.

Ciprian Tătărușanu a fost inclus în echipa turului în Ligue 1, alături de nume grele care joacă în Franța, precum Dani Alves, Falcao, Cavani sau Fekir.

sursa: digisport.ro