FC Barcelona a câștigat Cupa Spaniei

FC Barcelona nu i-a dat nicio șansă Sevillei în finala Cupei Regelui și și-a adjudecat trofeul încă din prima repriză. Catalanii s-au impus cu 5-0 și au cucerit a 4-a Cupă la rând și a 30-a din istorie, cu 7 peste Bilbao și 11 peste Real Madrid.

Catalanii aveau 3-0 la pauză. Luis Suarez a deschis scorul după doar 14 minute. Servit de Coutinho în fața porții goale, uruguayanul a îndeplinit o simplă formalitate.

De pe tabela de marcaj nu putea lipsi Leo Messi. Jordi Alba a profitat de o intervenție greșită a unui fundaș al Sevillei, a pasat în fața porții, de unde argentinianul a trimis puternic în plasă.

În minutul 40 s-a făcut 3-0. Messi și Suarez au lucrat perfect o fază. Primul a pasat decisiv, atacantul a preluat o minge apoi l-a executat pe Soria.

Dezastrul a fost conturat în minutul 52. Același Messi l-a pus pe Iniesta într-o poziție favorabilă, mijlocașul catalanilor a driblat portarul și a înscris în poarta goală.

Coutinho a închis tabela pe Wanda Metropolitano după un penalty obținut în urma unui henț al unui fundaș al Sevillei. A executat puternic și nu a avut nicio emoție în a marca.

sursa: gsp.ro