Argentina a câștigat Cupa Mondială de Fotbal 2022

Selecţionata Argentinei a câştigat al treilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Franței în finala Cupei Mondiale de Fotbal 2022, din Qatar, cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare.

Lionel Messi a devenit cel mai bun golgheter al competiției, cu 7 reușite. Jucătorul argentinian a stabilit un nou record al numărului de meciuri la turneele finale, 26, depășindu-l pe germanul Lothar Matthaus, notează fmf.md.

A fost 2-2 la finalul timpului regulamentar, 3-3 după reprizele de prelungire și 4-2 pentru „pume” la loviturile de departajare.

În minutul 117, Franța a egalat scorul, 3-3.

În minutul 108, Leo Messi a adus Argentina în avantaj, înregistrând al 3-lea gol.

Meciul s-a jucat și pentru premiul pus în joc de FIFA, de 42 de milioane de euro.

Aceasta a fost cea mai urmărită finală din istoria Cupei Mondiale.