Brazilia – Argentina 2-0. Un nou rateu pentru Messi la națională, în semifinalele Copei America

Brazilia a avut un meci la discreție în semifinalele Copei America 2019, disputat pe teren propriu. A învins Argentina cu 2-0 și va întra în finală învingătoarea din jocul Chile-Peru.

Golurile partidei Brazilia-Argentina au fost reușite de Gabriel Jesus (19), și Firmino (71), relatează digisport.ro.

La faza primului gol, Dani Alves i-a pasat în banda dreaptă lui Firmino, centrare în fața porții lui Gabriel Jesus, iar atacantul lui Manchester City nu a ratat ținta.

Aguero putea restabili egalitatea în două rânduri, dar șansa l-a ocolit (transversală în minutul 29 după o lovitură liberă executată de Messi) și Brazilia s-a redresat. Putea marca golul doi prin Coutinho, însă nu a făcut-o, iar Argentina a revenit în atac.

Messi a ieșit la rampă cu două faze spectaculoase. La prima dintre ele a lovit bara din drepta porţii braziliene, iar la cea de-a doua Alisson a parat o minge care se ducea spre vinclu.

Totul s-a năruit pentru Argentina în minutul 71, când Jesus i-a pasat decisiv lui Firmino, iar jucatorul lui Liverpool a mărit avantajul. Care avea să fie și scorul final.