Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk

Alexandru Munteanu a avut o întrevedere cu Premierul Poloniei, Donald Tusk

Prim-ministrul Republicii Moldova, Alexandru Munteanu, a avut astăzi o întrevedere cu Prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, în marja Conferinței pentru Reconstrucția Ucrainei – URC2026, desfășurată la Gdańsk. Oficialii au vorbit despre ultimele reușite în calea de integrarea europeană a Republicii Moldova și despre sprijinul valoros acordat de Polonia în acest parcurs.

Cei doi premieri au remarcat importanța deschiderii recente a negocierilor oficiale pe Clusterul 1 – Valori fundamentale, care marchează o nouă etapă în procesul de aderarea la UE. Prim-ministrul Alexandru Munteanu a mulțumit Poloniei pentru susținerea constantă acordată țării noastre atât la nivel politic, cât și prin asistență practică oferită în momente importante.

„Obiectivul nostru este să păstrăm ritmul reformelor și să avansăm cât mai rapid în procesul de negocieri, în baza meritelor și a rezultatelor obținute”, a spus premierul Munteanu, menționând interesul Republicii Moldova de a beneficia în continuare de experiența Poloniei în procesul de aderare, modernizare instituțională și pregătire pentru integrarea în piața unică europeană.

Oficialii au mai discutat despre continuarea cooperării în domeniul securității și apărării, oportunitățile de extindere a relațiilor economice, atragerea investițiilor poloneze în Republica Moldova. Cei doi prim-miniștri au subliniat că o Moldovă mai puternică și mai rezilientă contribuie direct la stabilitatea și securitatea întregii regiuni.

Share