„MOLDATSA”, despre salariile mari ale angajaților: „Sunt direct proporționale și corelate cu creșterea traficului aerian”
În contextul scandalului public din ultimele zile, Î.S. „MOLDATSA” a venit cu precizări privind salariile mari ale angajaților, subliniind că instituția „nu este finanțată din bugetul de stat și nici din taxele și impozitele cetățenilor”.
„Sursele de finanțare ale întreprinderii provin exclusiv din taxele de navigație aeriană achitate de companiile aeriene private pentru serviciile de navigație furnizate în spațiul aerian național. Pentru companiile de navigaţie aeriană din spaţiul EUROCONTROL, din care face parte și Republica Moldova, conform standardelor internaționale, aproximativ 65% din venituri sunt destinate cheltuielilor de personal (salarizare).
De asemenea, în situația înregistrării unui supraprofit care depășește pragul de circa 5%, surplusul este returnat utilizatorilor serviciilor, către companiile aeriene, în conformitate cu reglementările internaționale aplicabile. Cu alte cuvinte, statul generează venituri din impozitarea salariilor și eventualul supraprofit, de până la 5% (dividende).
Din totalul de cheltuieli al companiilor aeriene, doar 3-5 % sunt cheltuieli pentru serviciile de navigaţie aeriană, fapt ce nu influenţează consumatorul final, pasagerii”, se spune în comunicat.
Totodată, „MOLDATSA” a precizat că „salariile în întreprinderile de navigatie aeriană sunt direct proporționale și corelate cu creșterea traficului aerian, activitatea se desfășoară 24 din 24, servicii de management a traficului aerian, serviciul navigație și supraveghere, serviciul de management a informației aeronautice, serviciul de management a informației meteorologice”.













