Ion Ceban în discuții cu fostul primar al Parisului
Prezent la Londra, unde întreprinde o vizită de lucru, Primarul General, Ion Ceban, a discutat cu Anne Hidalgo, fost primar al Parisului în două mandate, în perioada 2014–2024, și prima femeie în această funcție, actualul Ambasador GCMCE.
„Am transmis aprecierea pentru efortul colosal depus în dezvoltarea infrastructurii din Paris în perioada Jocurilor Olimpice, pe când era primar al Parisului. Am vorbit despre Chișinău, proiectele pe care le realizăm, dar și despre situația actuală din Republica Moldova în contextul reformelor impuse de guvernare”, a declarat acesta.
Astfel, edilul s-a referit și la presiunile fără precedent asupra Congresului Autorităților Locale din Moldova, în vederea blocajelor enorme impuse, a discreditării și chiar a lichidării acestei structuri care funcționează de ani de zile în interesul administrațiilor publice locale și al cetățenilor.
„Pentru prima dată în istoria țării, nicio altă guvernare anterioară nu a atacat în asemenea hal CALM și nu și-a permis crearea unei alte instituții paralele, care să slujească în exclusivitate pe cei de la guvernarea de azi. Am spus despre reforma APL și că aceasta se produce prin șantajul primarilor și împotriva voinței și consensului din societate și că oamenii nu își doresc lichidarea primăriilor, fiind nevoie de un referendum. Am vorbit despre faptul că noi suntem pentru reforme și că suntem gata să votăm modificarea Constituției, care va prevedea excluderea raioanelor, ce au devenit structuri politice și care nu ajută localitățile”, a subliniat Primarul General.
Totodată, Ion Ceban și Anne Hidalgo au vorbit despre reforma fiscală propusă de guvernarea de la Chișinău, care va duce la distrugerea economiei țării, dar și la sărăcirea oamenilor și la migrarea populației, punând o povară financiară enormă asupra administrațiilor publice locale.
„Nu în ultimul rând, am adus la cunoștință atacul guvernului asupra școlilor și preluarea acestora cu orice scop, în interese politice, fără a aduce o viziune clară cum vor fi modernizate școlile, atât timp cât în ultimii ani au închis zeci de instituții de învățământ. Despre ilegalitățile de acasă voi vorbi ori de câte ori voi avea ocazia să discut cu oficiali de rang înalt”, a conchis edilul capitalei.













