Ion Ceban i-a felicitat pe toți funcționarii publici pentru munca pe care o fac zi de zi
Ion Ceban, liderul Mișcării Alternativa Națională și primarul capitalei, de Ziua funcționarului public, i-a felicitat pe toți funcționarii publici pentru munca pe care o fac zi de zi, adesea în condiții dificile, cu multă responsabilitate și dedicare.
„Dragi colegi, știu foarte bine cât efort, stres și câte nopți nedormite stau în spatele fiecărui proiect din oraș, al fiecărui program și al fiecărei acțiuni pe care o realizăm împreună.
Într-un context deloc ușor, cu multe provocări, voi rămâneți profesioniști și dedicați și tare sper ca munca funcționarilor publici să fie apreciată după merit și nu după gradul de rudenie și culoarea de partid, după cum se discută în ultimele zile”, a spus oficialul.
De asemenea, Ion Ceban s-a adresat celor de la guvernare: „Când, astăzi, un funcționar public citește știrile despre salariile voastre și ale verișoarelor voastre, la ce se gândește oare el?
Din cauza acțiunilor voastre de numire a verișorilor în funcții de stat, de motivare și salarizare preferențială a oamenilor din partidul vostru, slăbește încrederea cetățenilor în funcționarii publici.
Cu toate acestea, cu mare regret, majoritatea funcționarilor publici din Republica Moldova rămân să aibă un salariu mizer, iar tot mai mulți refuză să vină și să lucreze în primării, în serviciile publice, la stat”.












